Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt, 9-17 hod. / Pá 9-18 hod. / So 9-12 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rybaření
  4. NON-STOP rybaření

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora - Luboš
Zákaznická podpora - Luboš
+420 720 256 434 Po-Čt, 9-17 hod. / Pá 9-18 hod. / So 9-12 hod.

NON-STOP rybaření

NON-STOP rybaření

Non-stop rybaření na českých vodách patří k velmi oblíbeným kratochvílím. Noční lov ryb má prostě své neopakovatelné kouzlo, do kterého se zamilovaly desetitisíce rybářů. V současné době se může chytat na některých revírech, kterým udělilo ministerstvo zemědělství výjimku pro 24 hodinový rybolov. I přesto se ale každoročně spousta rybářů ptá, proč tyto výjimky neplatí na více revírech. Proto jsme se rozhodli, že se zeptáme přímo na ministerstvu zemědělství…

Dotazů od rybářů ohledně non-stop rybaření máme skutečně mnoho. A častokrát se opakují: Proč neplatí výjimky pro non-stop rybaření na více revírech? Nemohly by tyto výjimky platit více měsíců? A je technicky možné, aby existovaly non-stop povolenky? Toto jsou velmi časté otázky, které na nás směřují, a se kterými se můžete setkat i v rybářských diskuzích. Proto jsme se rozhodli, že sesbíráme ty nejčastější otázky rybářů, a zeptáme se na ministerstvu zemědělství.

 

Podle jakého “klíče” se MZe rozhoduje, na který revír udělí výjimku na 24 hodinový rybolov?

Výjimky ze zákazu lovit ryby mimo denní dobu lovu je možné povolit pouze za účelem chovu ryb, k jejich záchraně při mimořádných situacích, k vědeckým účelům nebo v jednotlivých zvlášť odůvodněných případech, a to pouze na základě řádně odůvodněné žádosti uživatele rybářského revíru. Každá žádost je posuzována individuálně s ohledem na konkrétní podmínky a situaci v konkrétním rybářském revíru.

 

Existuje možnost, že MZe po roce 2021 (na roky 2020 – 2021 je už rozhodnuto), rozšíří počet revírů, na kterých by mohl platit 24 hodinový rybolov? Například na 5 až 7 revírů v každém územním svazu?

MZe nemůže v současné době předvídat situaci v rybářských revírech na území ČR po roce 2021 a tudíž ani odhadnout počet výjimek udělených na další období. Současně MZe upozorňuje, že aktuální rozsah rybářských revírů s povolenou výjimkou nemusí být ve stejném rozsahu i po roce 2021, protože MZe posuzuje vždy každou žádost individuálně. Je potřebné si uvědomit, že v současné době udělené výjimky mají svá opodstatnění.

 

V současnosti se výjimky týkají měsíců červen, červenec, srpen, a někde září. Existuje možnost, že by se výjimky rozšířily i na jiné měsíce, třeba na rybářsky velice oblíbený květen?

Výjimky ze zákazu lovit ryby mimo denní dobu lovu se udělují pouze na základě řádně odůvodněné žádosti uživatele rybářského revíru. S ohledem na dobu hájení dravých i dalších druhů ryb v měsíci květnu, z důvodu jejich přirozeného období rozmnožování, MZe nepředpokládá povolování výjimek v tomto období.

 

MZe v minulosti uvedlo, že na sledovaných revírech, na kterých platil 24 hodinový rybolov, to nemělo negativní vliv na rybí společenstva. Proč se neuvažuje o celoplošném non-stop rybolovu na všech mimopstruhových revírech? Je to například z obavy ze zvýšeného pytláctví, anebo se prostě non-stop rybolov “nehodí” zavádět na menší plochy, kde by to právě mohlo mít negativní vliv na rybí společenstva?

Lov ryb mimo denní dobu lovu je z důvodu ochrany rybí obsádky zakázán ustanovením § 13  odst. 3 písm. c) zákona o rybářství. Plošné zavedení „nonstop“ rybolovu by tedy bylo v rozporu s platnou legislativou a toto zákonné ustanovení by tak ztrácelo své opodstatnění.

 

Pokud by došlo k rozšíření výjimek pro non-stop rybolov, nepomohlo by to samotným rybářským revírům, protože by se rozptýlil rybářský tlak na více lokalit? Přece jen, je třeba si přiznat, že na revírech, kde non-stop režim platí, je ten tlak přes letní sezónu enormní.

Výjimky ze zákazu lovit ryby mimo denní dobu lovu se udělují pouze na základě řádně odůvodněné žádosti uživatele rybářského revíru. MZe zastává názor, že ponechání několika hodin jako doby klidu pro rybí obsádky v rybářských revírech v nočních hodinách, tradičně navazuje na dlouhodobě ověřený režim, který má vést ke stabilizaci rybích společenstev v rybářských revírech. Problematiku řízení populací ryb v rybářských revírech na území ČR konzultuje MZe i s předními českými vědeckými institucemi v oboru rybářství.

 

Je “technicky” možné, aby v následujících letech vznikly “non-stop povolenky” pro rybáře, třeba za vyšší cenu, aby mohli rybařit 24 hodin na více vodách, více měsíců (např. celoroční), klidně za vyšší peníze, a v režimu chyť a pusť? Jde o to, že spousta rybářů by takové povolenky uvítala… Anebo je to prostě v současnosti nemožné, anebo MZe zcela souhlasí se zavedeným formátem?

Nastíněné řešení není možné aplikovat, neboť je v rozporu se zákonem č. 99/2004 Sb., o rybářství.

 

SEZNAM: Revíry s výjimkou pro non-stop rybaření pro rok 2020

Non-stop rybaření na svazových revírech je vítaným zpestřením na celé řadě lokalit v letních měsících. Právě v tomto atraktivním období se Český rybářský svaz snaží rybářům dopřát maximální požitek i z nočního rybolovu, kdy se snaží u ministerstva zemědělství vyjednat výjimky pro celonoční rybolov. A dobrou zprávou je, že výjimky pro non-stop rybolov budou platit i v roce 2020. Přinášíme kompletní seznam svazových revírů, na kterých budou tyto výjimky platit…

 

Kompletní seznam non-stop revírů naleznete ZDE

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 

 

 

Informace pro zákazníky

Naše prodejny:

  • Kostelec nad Labem
  • Zbraslav - Praha ( bude otevírat )
  • Lysá nad Labem ( bude otevírat )
Facebook

Kde nás najdete

FISHCOM – Rybářské Centrum

Brandýská 936,  277 13

Kostelec nad Labem

Kontakty
Zákaznická podpora - Luboš
Zákaznická podpora - Luboš
Po-Čt, 9-17 hod. / Pá 9-18 hod. / So 9-12 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz