Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt, 9-17 hod. / Pá 9-18 hod. / So 9-12 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Spánek v bivaku?!

Potřebujete poradit?

Zákaznická podpora - Luboš
Zákaznická podpora - Luboš
+420 720 256 434 Po-Čt, 9-17 hod. / Pá 9-18 hod. / So 9-12 hod.
21.12.2018
Komentáře (0)

Spánek v bivaku?!

Spánek v bivaku?!

Pobyt u vody v bivacích nebo karavanech je nedílnou součástí rybářských výprav desetitisíců rybářů v České republice. Hromada rybářů prostě jezdí k vodě na delší rybářské výpravy, kdy u vody přespává. Jenže! Drtivá většina rybářů během rybolovu také spí a to i v tu chvíli, kdy mají rybáři nahozené udice ve vodě. Pravidla v tomhle mluví zcela jasně – rybář je povinen chytat tak, aby mohl s udicí při záběru bez prodlení manipulovat. A to se prostě mnohdy neděje! Bacha! Tento text není o tom, aby si rybáři mysleli, že je chce někdo komandovat. Naopak! Je to spíše o tom, aby si uvědomili „rozumnou mez“, kdy je spánek při rybaření v pohodě, a kdy je třeba se nad vším trochu zamyslet…

Praxe od vody: Rybářská stráž provádí kontrolu po 4. hodině ranní, kdy prochází po břehu navštěvovaného revíru. Je půlhodiny po „zahájení“ lovu aktuálního dne a hromada rybářů je už u vody. Někteří dokonce v bivacích. A právě u velké části těchto bivakujících rybářů jde vidět, že po nahození ve 4 hodiny ráno, si šli zase lehnout. Pěkně zavřít do bivaku a zachumlat do spacáku…

Jak to pak vypadá při kontrole? Někteří rybáři na výzvu rybářské stráže reagují velmi rychle, vysoukají se ze spacáku a předloží platné doklady. Někteří ale na výzvu nereagují a tvrdě spí. A teď babo raď! Co byste v takové chvíli udělali vy? Rybářská stráž v tomto případě přimhouří oči a jen rybářům domlouvá, že právě porušili platná pravidla. V těch se totiž píše jasně o tom, že rybář je povinen chytat tak, aby mohl s udicí bez prodlení manipulovat. Co to znamená bez prodlení?

Manipulace s udicí bez prodlení (odpovídal Tomáš Kočica, mluvčí Českého rybářského svazu): „Rybář má povinnost chovat se v průběhu lovu tak, aby mohl kdykoli bez prodlení manipulovat s udicí. Bez prodlení znamená to, že se jedná o okamžitou akci, které nepředcházejí další, časově náročné, akce (způsobující prodlení). Nelze úplně jednoznačně říct, které akce jsou časově náročné a které nikoli – to je vždy na posouzení konkrétní situace rybářskou stráží, která lovícího kontroluje.“

„Pokud například rybář usne na lehátku nebo v křesle přímo u prutu a okamžitě zareaguje na záběr (indikovaný například hlásičem), je to reakce v řádu jednotek vteřin a je možné ji za bezprostřední považovat. Pokud ale rybář spí v zavřeném stanu nebo bivaku mnoho metrů od nastraženého prutu (nebo provádí jinou činnost, kdy se nevěnuje lovu), rozhodně není v jeho silách okamžitě na záběr reagovat a s udicí manipulovat, což může v krajním případě vést i k zadržení povolenky.“

 

Proč je spánek při rybaření problém?

Znova: Nikdo nechce, aby rybáři u vody neodpočívali, aby si neužívali rybaření se vším všudy, tedy i se zaslouženým relaxem. Jenže on je v tom podstatný rozdíl. Je prostě velký rozdíl, pokud rybáři spí vedle udic na lehátku, anebo jsou zavřeni desítky metrů někde v chatce či v karavanu.

„V první řadě je nutné konstatovat, že povinnost manipulace s udicí bez prodlení stanovuje Prováděcí vyhláška k Zákonu o rybářství (č.197/2004 Sb.), nikoli Český rybářský svaz. Pravidla jasně stanoví, že lovící musí být schopen se svým prutem bezprostředně manipulovat. Význam slova “bezprostředně” je poměrně jasný, záleží na rybářské stráži nebo Policii ČR (která rybáře kontroluje také), jak spícího rybáře vyhodnotí. V některých případech stačí vyřešit situaci domluvou, ale některé situace jsou daleko za hranou (rybář spící v chatce desítky metrů od nahozených prutů a podobně) a můžou vést k zadržení povolenky. Vždy záleží na okolnostech i přístupu samotného rybáře,“ vysvětluje mluvčí ČRS Tomáš Kočica.

Tím největším problémem je, že rybáři při nereagování na záběr, který „řeší“ až po několika minutách, riskují zdraví ryby. Protože ryba během takové chvíle prostě může zajet kamsi za překážku, kde ji rybář nakonec utrhne. Cílem tohoto pravidla tedy je, aby rybáři nezodpovědným přístupem ryby nepoškozovali. A to je mnohde problém, protože kolikrát jde vidět, jak rybáři sekají až po dlouhých minutách.

„Cílem tohoto ustanovení je primárně ochrana lovených ryb. Ať už z pohledu možného poškození například zajetím do vázky, nebo přílišným “zažráním” nástrahy v případě, že po záběru nenásleduje rychlý zásek. Svou roli může také hrát snaha o zmírnění rybářského tlaku na lovené ryby – je snadné si představit, že pokud by nebyla podmínka povinnosti bezprostřední manipulace s udicí na řadě míst (kempy, chatové kolonie atd.), tak by to vedlo k tomu, že by „rybář“ měl nahozené pruty celý den, aniž by se na lovu aktivně podílel. Lov je totiž ze své podstaty v českém prostředí vždy aktivní záležitostí, podobně jako třeba v případě myslivosti (kde také nemůžete líčit pasti na srnky),“ doplňuje Tomáš Kočica.

 

Je tohle ještě rybařina?

Vývoj rybařiny je zcela přirozeným jevem, který je k vidění od nepaměti. Stačí se jen podívat na rybářskou výbavu, která se za posledních několik desítek let změnila k nepoznání. Ovšem tady jde o princip: Má být rybařina pasivní zábavou, která připomíná pokládání pastí, anebo chceme rybařinu vnímat jako aktivní lov?

„Vícedenní výpravy jsou čím dál tím oblíbenější, ale je potřeba respektovat nejen platná pravidla, ale také být ohleduplný vůči dalším rybářům i svému okolí. Pokud lovím ryby, tak se lovu věnuji – nekladu pasti, abych ráno zkontroloval, zda na montáži není oběšený úlovek. Dvojnásob to platí v situaci, kdy si večer s kamarády zpříjemním alkoholem – pak je možnost bez prodlení manipulovat s pruty v pozdních nočních hodinách ohrožena o to více (a o to více riskuji případný postih členem rybářské stráže),“ říká Tomáš Kočica z Českého rybářského svazu.

Spící rybáři u vody kolikrát ani netuší, že u nich proběhla kontrola. A to zejména v nočních hodinách, kdy rybářská stráž prochází po břehu a kontroluje například dodržování povolené doby lovu. To ale neplatí u rybářů, kteří jsou podezřelí z nějakého porušení platných pravidel.

„Pravomoc rybářské stráže umožňuje nejen kontrolu lovících, ale také všech osob v blízkosti rybářského revíru za předpokladu, že existuje podezření, že se dopouští přestupku (nebo trestného činu) na úseku rybářství. Typickým případem je situace, kdy osoba u revíru sice není lovící (nemá nahozené pruty), ale v její blízkosti je umístěn vezírek s úlovkem – v takovém případě může RS rybáře probudit a požadovat povolenku k lovu (nebo jiný doklad o nabytí ryby),“ doplňuje mluvčí Českého rybářského svazu.

 

Problémy, které s pobýváním u vody souvisí

Na InRybar.cz jsme tuhle věc řešili nedávno, ale na českých vodách jde stále vidět dost nepořádku, který pochází od rybářů. Ano, rybářská stráž může za tento nepořádek zadržet povolenku, ovšem v letní části sezóny je tlak na svazové revíry výrazně zvýšený a nejde uhlídat vše. Proto je zapotřebí začít u sebe!

„Dovolím si apelovat na udržování lovného místa bez zbytečného nepořádku – rybář by neměl zapomínat ani na to, že během vícedenních výprav by se mu mohl hodit také chemický záchod, nebo alespoň lopatka. Nepořádek po opuštění revíru je bohužel stále častý problém, který (zcela právem) vede řadu obcí a majitelů pozemků k omezování možnosti trávit čas na rybách přes noc i pro zodpovědné rybáře. I proto jsou tyto záležitosti členy RS aktivně kontrolovány a případně sankcionovány,“ apeluje na rybáře Tomáš Kočica.

Velkým problémem kromě nepořádku je i vyhrazování místa rybářů, kteří pobývají u vody vícero dní. Ti totiž kolikrát nechávají pruty po skončení lovu ve stojanech nebo vidličkách na březích revírů. Ovšem i tohle je porušení pravidel, což si mnozí ani neuvědomují. Navíc, často kvůli tomuto chování dochází ke konfliktům mezi samotnými rybáři.

„Vyhrazování lovného místa platná legislativa zakazuje – posouzení, zda se o podobnou situaci jedná, je opět na bedrech člena rybářské stráže, které je do značné míry vždy subjektivní a záleží na konkrétních okolnostech. Jiná situace bude na přehradě, kde v rámci rozlehlé pláže stojany s (nenahozenými) pruty další rybáře v principu nijak neomezují, jiná bude v situaci, kdy si “rybář” podobným způsobem na menší řece obsadí tůň i v době, kdy neloví. Do značné míry zde hraje roli ohleduplnost rybářů i vůči sobě navzájem,“ vysvětluje mluvčí ČRS Tomáš Kočica.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 

 

 

Informace pro zákazníky

Naše prodejny:

  • Kostelec nad Labem
  • Zbraslav - Praha ( bude otevírat )
  • Lysá nad Labem ( bude otevírat )
Facebook

Kde nás najdete

FISHCOM – Rybářské Centrum

Brandýská 936,  277 13

Kostelec nad Labem

Kontakty
Zákaznická podpora - Luboš
Zákaznická podpora - Luboš
Po-Čt, 9-17 hod. / Pá 9-18 hod. / So 9-12 hod.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz